Sinogeorgos Dim - ©Mynima-Hellas.com

Θεσσαλονίκη :Ποιοι εκλέχτηκαν στα όργανα διοίκησης του Ε.Κ.Θεσσαλονίκης και αντιπρόσωποι ΓΣΕΕ,

Θεσσαλονίκη :Ποιοι εκλέχτηκαν στα όργανα διοίκησης του Ε.Κ.Θεσσαλονίκης και αντιπρόσωποι ΓΣΕΕ,
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Αριθ. Πρωτ. 2236 Θεσσαλονίκη, 19-11-2012/ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ/

Ολοκληρώθηκαν χθες Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012, με την εκλογή των οργάνων διοίκησης του ΕΚΘ και των αντιπροσώπων για τη ΓΣΕΕ, οι εργασίες του 31ου Τακτικού Συνεδρίου του Εργατοϋπαλληλικού Κέντρου Θεσσαλονίκης.

Στις εκλογές που πραγματοποιήθηκαν στην αίθουσα «Αβραάμ Μπεναρόγια» του ΕΚΘ προσήλθαν και ψήφισαν 493 αντιπρόσωποι, από τους 502 στο σύνολο τους και στην κάλπη βρέθηκαν 487 έγκυρα, 1 λευκό και 5 άκυρα.

Από αυτά έλαβαν για το Δ.Σ. του ΕΚΘ :

ΠΑΣΚΕ – ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ποσοστό 42,1 13 έδρες και ψήφους 205

ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ποσοστό 25,4 8 έδρες και ψήφους 124

ΔΑΚΕ ποσοστό 17,04 5 έδρες και ψήφους 83

ΕΝΩΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ποσοστό 14,57 5 έδρες και ψήφους 71

ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ ποσοστό 0,6 0 έδρες και ψήφους 3

ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ

ΤΑΞΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ποσοστό 0,2 0 έδρες και ψήφο 1

 

Έτσι εκλέγονται για το Δ.Σ. κατά σειρά ψήφων

Από την ΠΑΣΚΕ:

Τσαραμπουλίδης Παναγιώτης , Σιαμπάνης Δημήτρης , Τσελώνης Μάριος , Αραμπατζής Αναστάσιος , Παγώνης Παναγιώτης, Κατσιαρμάς Γρηγόρης, Σαββουλίδης Παύλος, Τσίρκας Δημήτριος, Κορσαββίδης Σάββας , Μαλαματάς Άρης , Μπασάκος Χρήστος, Κυπριανίδης Χάρης ,Κωνσταντινίδης Σιδέρης.

 

Από την ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ:

Ζαριανόπουλος Σωτήρης , Καλαντίδου Σοφία, Παπαεπαμεινώνδας Γεώργιος , Στολτίδης Λεωνίδας , Ηλιού Κωνσταντίνος, Νιβορλής Ιωάννης, Τσαμπούκης Γιώργος , Μαλαχιάς Ζήσης.

 

Από την ΔΑΚΕ:

Κούρας Δήμος , Μπρούσας Δημήτριος, Οφθαλμίδης Παναγιώτης , Δικαιοφύλαξ Κωνσταντίνος, Γεωργιάδης Αλέξιος.

 

Από την ΕΝΩΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ:

Χαραλαμπίδου Δέσποινα, Παπακωνσταντίνου Γεώργιος , Μαριόγλου Κωνσταντίνος, Τούσης Αθανάσιος, Ταχταλίδου Κωνσταντίνα.

Για αντιπροσώπους για τη ΓΣΕΕ ψήφισαν 190 αντιπρόσωποι και στην κάλπη βρέθηκαν 190 έγκυρα ψηφοδέλτια .

 

Από αυτά έλαβαν:

ΠΑΣΚΕ- ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ποσοστό 53,68 8 έδρες και 102 ψήφους

ΕΝΩΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ποσοστό 17,89 2 έδρες και 34 ψήφους

ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ποσοστό 15,78 2 έδρες και 30 ψήφους

ΔΑΚΕ ποσοστό 11,05 2 έδρες και 21 ψήφους

ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ ποσοστό 1,05 0 έδρες και 2 ψήφους

ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ

ΤΑΞΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ποσοστό 0,52 0 έδρες και 1 ψήφο

 

Από την ΠΑΣΚΕ εκλέγονται:

Τσαραμπουλίδης Παναγιώτης, Σιαμπάνης Δημήτρης, Τσερμενίδης Δημήτριος, Παγώνης Παναγιώτης, Αραμπατζής Αναστάσιος, Πελτέκης Κωνσταντίνος, Κορσαββίδης Σάββας, Μπασάκος Χρήστος.

 

Από την ΕΝΩΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ:

Ταχταλίδου Κωνσταντίνα, Γουγούλης Γεώργιος.

 

Από την ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ:

Ζαριανόπουλος Σωτήρης, Καλαντίδου Σοφία.

 

Από την ΔΑΚΕ:

Κούρας Δήμος, Μπρούσας Δημήτριος.

Σύμφωνα με το καταστατικό του ΕΚΘ μέσα σε 15 ημέρες ο πρώτος κατά σειρά σταυροδότησης από τον συνδυασμό που πλειοψήφισε Παναγιώτης Τσαραμπουλίδης (198) θα συγκαλέσει τα εκλεγμένα στη διοίκηση μέλη για την συγκρότηση σε σώμα της νέας διοίκησης του ΕΚΘ.

 

ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΟΥ ΕΚΘ

 

Share This Post

Τελευταίες Ειδήσεις

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.