Sinogeorgos - ©Mynima-Hellas.com

Κινηματογράφος : 4o Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Πελοποννήσου στην Καλαματα . Πρόγραμμα προβολών και παράλληλων εκδηλώσεων

Κινηματογράφος : 4o Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Πελοποννήσου στην Καλαματα . Πρόγραμμα προβολών και παράλληλων εκδηλώσεων
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

4o Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Πελοποννήσου

24 Ιανουαρίου έως 7 Φεβρουαρίου 2018

 

68 ντοκιμαντέρ μεγάλου μήκους, 23 μικρού μήκους, 19 ταινίες στην εκπαιδευτική ζώνη, 1 διημερίδα, 5 σεμινάρια, μουσικές εκδηλώσεις, θεατρικά δρώμενα, μία εικαστική έκθεση και 30 ξένοι και έλληνες προσκεκλημένοι σκηνοθέτες, που θα προλογίσουν τις ταινίες τους και θα συζητήσουν με το κοινό.

 

Αυτό είναι το 4ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Πελοποννήσου σε αριθμούς, που φέτος ανοίγει τις πόρτες του από τις 24 Ιανουαρίου έως 7 Φεβρουαρίου 2018 στην Πελοποννήσο. Τμήμα του φεστιβάλ θα μεταφερθεί επίσης, στην Αμαλιάδα, τη Σπάρτη, το Γύθειο, το Άργος και τη Δημητσάνα.

 

Όλες οι προβολές, οι παράλληλες εκδηλώσεις και τα σεμινάρια θα είναι και φέτος ελεύθερα για το κοινό. Όπως κάθε χρόνο, το φεστιβάλ εστιάζει σε μια συγκεκριμένη θεματική με ειδικές προβολές και με προσκεκλημένους έλληνες και ξένους σκηνοθέτες. Το μεγάλο αφιέρωμα του 4ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Πελοποννήσου είναι «Κινηματογράφος και Υγεία», το οποίο περιλαμβάνει κινηματογραφικές προβολές, θεατρικά δρώμενα, διημερίδα με τη συμμετοχή ειδικών και δημιουργών και εικαστική έκθεση.

 

«Κινηματογράφος και Υγεία» – Το ντοκιμαντέρ ως καταλύτης για συζήτηση, πρόληψη και αλλαγή

 

Στο πλαίσιο του αφιερώματος στην υγεία θα προβληθούν κινηματογραφικές ταινίες, οι οποίες με αφορμή μία διαταραχή υγείας συνθέτουν ένα έργο που οδηγεί σε δημιουργική σκέψη, λειτουργία και αντιμετώπιση. Το φεστιβάλ θα φιλοξενήσει ειδικούς σε θέματα υγείας και δημιουργούς από την Ελλάδα και το εξωτερικό, παρέχοντας ένα πλαίσιο διαλόγου γύρω από τα παγκόσμια ζητήματα της εκάστοτε θεματικής. Επίσης, στις 27 & 28 Ιανουαρίου έχει προγραμματιστεί διημερίδα με ομιλίες ειδικών, προσκεκλημένων ιατρών και σκηνοθετών και συζητήσεις με το κοινό με αφορμή την προβολή επιλεγμένων ντοκιμαντέρ. Συνολικά θα προβληθούν 15 ντοκιμαντέρ διακεκριμένων σκηνοθετών σχετικά με την υγεία.
Στόχος του αφιερώματος, που γίνεται σε συνεργασία με τον Ιατρικό Σύλλογο Μεσσηνίας, είναι να εγείρει αφορμές για συζήτηση και προβληματισμό, καθώς και να ευαισθητοποιήσει το κοινό για φλέγοντα θέματα που αφορούν την υγεία, σωματική και ψυχική, και κατ’ επέκταση την ίδια την κοινωνία.
Εκπαιδευτική ζώνη

Ιδιαίτερη σημασία δίνεται και φέτος στην εκπαιδευτική ζώνη που απευθύνεται στο μαθητικό κοινό με προβολές ελληνικών και ξένων ντοκιμαντέρ, καθημερινά από τις 9.00 έως τη 13.00. Μόνο την περσινή χρονιά, πάνω από 4.000 μαθητές παρακολούθησαν την εκπαιδευτική ζώνη στις 5 πόλεις, όπου διεξήχθη το φεστιβάλ.

 

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του 2018 περιλαμβάνει 4 θεματικές: υγεία, εφηβεία, πολιτιστική κληρονομιά, επιστήμη. Φέτος, συμμετέχουν πολλοί ξένοι σκηνοθέτες, οι οποίοι θα βρίσκονται στις προβολές της εκπαιδευτικής ζώνης προκειμένου να συνομιλήσουν με τους μαθητές. Στόχος του φεστιβάλ και φέτος είναι τμήμα του εκπαιδευτικού προγράμματος να περιοδεύσει σε σχολεία της Μεσσηνίας, της Αργολίδας και της Αρκαδίας κατά τους μήνες Φεβρουάριο και Μάρτιο, μια δραστηριότητα που ξεκίνησε πιλοτικά πριν δύο χρόνια με μεγάλη επιτυχία σε χωριά και κωμοπόλεις της Μεσσηνίας, όπως στον Αριστομένη, τη Βαλύρα, την Πύλο, τη Χώρα, την Κορώνη και τη Μεσσήνη.

 

Για το πρόγραμμα της εκπαιδευτικής ζώνης το Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Πελοποννήσου συνεργάζεται με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, με την Ελληνική Εταιρεία Περιβάλλοντος και Πολιτισμού, το Κέντρο Κοινωνίας, Επιστήμης και Τέχνης CAID, το Φεστιβάλ Αρχαιολογικού-Ιστορικού Ντοκιμαντέρ «Αγών» και το Φεστιβάλ για νέους και παιδιά της Ολυμπίας.

 

Τελετή έναρξης

Το 4ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Πελοποννήσου ανοίγει με την προβολή της ταινίας «Kuzola, Τραγούδια των Ριζών/Kuzola, Songs of the Roots» (Σκην. Hugo Bachelet, Γαλλία, 72’), παρουσία της πρωταγωνίστριας, της τραγουδίστριας της παγκόσμιας μουσικής, Lúcia de Carvalho.

Θα ακολουθήσει συναυλία με τη Lúcia de Carvalho και τον Μεσσήνιο Αντώνη Κουφουδάκη.

 

Συνεργάτες – Διοργάνωση

Το φεστιβάλ φέτος συνεργάζεται με το Global Health Film initiative στη Μεγάλη Βρετανία, το Φεστιβάλ του Herceg Novi στο Μαυροβούνιο και το φεστιβάλ Cinema for Peace στη Γερμανία.

 

Για δεύτερη χρονιά θα δοθούν 2 βραβεία κοινού (με χρηματικό έπαθλο 1.000 ευρώ) για το καλύτερο ελληνικό και διεθνές ντοκιμαντέρ.

 

Το Φεστιβάλ διοργανώνεται από το Κέντρο Δημιουργικού Ντοκιμαντέρ Καλαμάτας και τελεί υπό την αιγίδα και την υποστήριξη της Βουλής των Ελλήνων. Γίνεται σε συνδιοργάνωση με την Περιφερειακή Ενότητα Μεσσηνίας, το Δήμο Καλαμάτας, το Δήμο Άργους – Μυκηνών, το Δήμο Ήλιδας και το πολιτιστικό Ίδρυμα της Τράπεζας Πειραιώς.

 

Το αφιέρωμα «Κινηματογράφος και Υγεία» ενισχύεται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και από εθνικούς πόρους. Έχει επίσης την υποστήριξη της Ιεράς Μητρόπολης Μεσσηνίας.

 

Πρόγραμμα προβολών και παράλληλων εκδηλώσεων

4o Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Πελοποννήσου

24 Ιανουαρίου – 7 Φεβρουαρίου 2018

Αμφιθέατρο Θ. Αγγελόπουλος

Εργατικό Κέντρο Καλαμάτας

 

Σημείωση: Οι προβολές με * γίνονται παρουσία των σκηνοθετών

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 24 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

6 μ.μ. In Exile: a Family Film / Στην Εξορία: Μια Οικογενειακή Ταινία

Juan Francisco Urrusti Alonso (120’)

 

8 μ.μ. ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

8:45 μ.μ.   Kuzola, Songs of the Roots / Kuzola, Τραγούδια των Ριζών

Hugo Bachelet  (72’)

 

10.00 μ.μ. Συναυλία Lúcia de Carvalho – Αντώνης ΚουφουδάκηςΓιώργος Κλάδης

 

ΠΕΜΠΤΗ 25 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

5 μ.μ. VERGOT | Cecilia Bozza Wolf (60’)

 

6 μ.μ. Truth Detectives / Αναζητητές της αλήθειας | Anja Reiss (86’)

 *Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία της σκηνοθέτιδος

 

7:30 μ.μ. In Thunder and in lightening/ Σε Βροντές Αστραπές και Βροχή | Rajesh James (40’)

 

Αμφιθέατρο «Αλέξανδρος Κουμουνδούρος»

8.30 μ.μ. The Borneo Case / Υπόθεση Βόρνεο | Erik Pauzer and Dylan Williams (90’)

Θα ακολουθήσει σύνδεση skype με τον Eric Pauzer

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

5 μ.μ. Songs birds taught me / Τα τραγούδια που μου έμαθαν τα πουλιά | Αdrian Villa Davila (50’)

 

6 μ.μ. Rasheed | SemiaBadih (74’)

 

7:30 μ.μ. Life and death of an architect/ Η ζωή και ο θάνατος ενός αρχιτέκτονα | Miguel Eek Quesada (52’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 

9 μ.μ. Η τελευταία παραλία / The last resort

Θάνος Αναστόπουλος, Νταβίντε Ντελ Ντεγκάν (119’)

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 27 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

11.00 π.μ. The children of the noon / Τα παιδιά του φεγγαριού | Diego Fiori & Olga Pohankova 80′

 

1 μ.μ. Two Words / Δύο κόσμοι | Maciej Adamek (52’)

 

2 μ.μ. The Faces of Lafora / Τα πρόσωπα της Lafora | Denis Bojic (87’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

Θα ακολουθήσει ανοιχτή συζήτηση. Συντονισμός Ιατρικός σύλλογος Μεσσηνίας

 

4 μ.μ.  Little Stars: Accomplishing the extraordinary in the face of serious illness | Mike Hill (55’)

Εισήγηση από τον Ιατρικό σύλλογο Μεσσηνίας

 

5 μ.μ. A certain kind of light | Brandon Vedder (37’)

 

5.45 μ.μ. Συζήτηση με την Carla Glober, διευθύντρια του Κέντρου Πνευματικής Ζωής και Ολότητας στο Πανεπιστήμιο Loma Linda Health Η.Π.Α με θέμα την παρηγορητική φροντίδα. Συντονισμός Ιατρικός σύλλογος Μεσσηνίας

 

6.30 μ.μ. Coexistence / Συνύπαρξη | Juan Carlos Guerra (40’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 

7:30 μ.μ. Bucephále / Βουκεφάλας | Damien Marti & Chloé Seyssel (35’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία της πρωταγωνίστριας Celine van Till

Θα ακολουθήσει συζήτηση με την Αλεξάνδρα Καραβασίλη, επιστημονική διευθύντρια, ειδικός Ιατρός Φυσικής Ιατρικής και Αποκατάστασης /Κέντρο Αποκατάστασης «Διάπλαση»

 

8.30 μ.μ. Βυζιά / Boobs | Ανιές Σκλάβου και Στέλιος Τατάκης (55’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία των σκηνοθετών

Θα ακολουθήσει συζήτηση με τη  Χαρά Γεωργαντά, Παθολόγο -Ογκολόγο Διευθύντρια ΕΣΥ, Α΄ Παθολογική Ογκολογική Κλινική, Αγ. Σάββας

 

10 μ.μ. Με ανοιχτά φτερά | Βίβιαν Παπαγεωργίου (22′)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία της σκηνοθέτιδος

 

10:30 μ.μ. Παράσταση σύγχρονου χορού από την ομάδα Δαγίπολη

 

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 28 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

11 π.μ. That Sugar Film | Damon Gameau (90’)

 

12.30 μ.μ. Journey to a miracle – Freedom from Insulin / Ταξίδι στο θαύμα – Απελευθέρωση από την Ινσουλίνη | Ted Kay (57’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

Θα προηγηθεί εισήγηση από τον επίκουρο καθηγητή Παθολογίας του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) Παναγιώτη Χαλβατσιώτη

 

2.15 μ.μ. House Call – VIKA / Βοήθεια στο σπίτι – Vika | David Ofek & Neta Shoshani (61’)

Θα ακολουθήσει ανοιχτή συζήτηση. Συντονισμός Ιατρικός σύλλογος Μεσσηνίας

 

3.30 μ.μ. Grey Matter / Φαιά Ουσία | Rob Maas (83’)

Θα ακολουθήσει ανοιχτή συζήτηση. Συντονισμός Ιατρικός σύλλογος Μεσσηνίας

 

5.30 μ.μ. Amygdala / Αμυγδαλή | Jeannette Louie (10’)

 

5.40 μ.μ. I am borderline / Είμαι οριακός | Betsy Usher  (4.36’)

Θα ακολουθήσει συζήτηση με τον Φώτη Καγγελάρη, διδάκτωρ ψυχοπαθολογίας Πανεπιστημίου Παρισίου, συγγραφέας

 

6:30 μ.μ. Manic/ Μανία  | Kalina Bertin (85’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία της σκηνοθέτιδος

Θα ακολουθήσει συζήτηση με την Τέση Λαζαράτου, ψυχοθεραπεύτρια 

 

8:30 μ.μ. Cause of death Unknown / Αιτία θανάτου: Άγνωστη | Anniken Hoel (90′)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία της σκηνοθέτιδος

 

10.00  Συναυλία «Ήχος του Νότου»

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 29 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

4μ.μ Terror, source of fear / Τρόμος, πηγή του φόβου | Camiel Zwart (60’)

 

5 μ.μ. The third shore / Η Τρίτη ακτή | Fabian Remy  (57’)

 

6 μ.μ. Ανδρέας Λεντάκης, η Ιστορία είμαι εγώ | Μένος Δελιοτζάκης (83’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 

7.30 μ.μ. Is radiation the asbestos of the 21th century? Είναι η ακτινοβολία ο αμίαντος του 21ου αιώνα; | Hjalmar Ilmer (45’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 

8:30 μ.μ. Θεσσαλονίκη 1917: Η φωτιά που γέννησε μια πόλη | Γρηγόρης Βαρδαρινός (61′)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 

9:30 μ.μ. Ο μεγάλος περίπατος της Άλκης | Μαργαρίτα Μαντά (88’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία της σκηνοθέτιδος

 

ΤΡΙΤΗ 30 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

5 μ.μ. Nobody dies here / Εδώ δεν πεθαίνει κανείς | Simon Panay (32’)

 

5.30 μ.μ. Photo Farag | KobiFarag (76’)

 

7 μ.μ. Refugees welcome/ Καλωσόρισμα στους πρόσφυγες | Κλεώνη Φλέσσα (27’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία της σκηνοθέτιδος

 

7.30 μ.μ. The Extra mile | Βικτώρια Βελλοπούλου (74’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία της σκηνοθέτιδος

 

9 μ.μ. A woman without a name | Dori Rezaei (80’)

* ΠΑΣΚΟΣΜΙΑ ΠΡΕΜΙΕΡΑ, παρουσία των σκηνοθετών

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 31 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

4μ.μ. Uncle Jessie Portrait of Delta bluesman | Anne Marie Graham-Hudak & Stashu Kybartas (60’)

 

5 μ.μ. Nowhere to hide / Πουθενά να κρυφτείς | Zaradasht Ahmed (85)’

 

6.30 μ.μ. Nedjo’s House / Το σπίτι του Νέτζο | Ana Otasevic (52’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία της σκηνοθέτιδος

 

7.30 μ.μ. Sensibile (Sensitive) / Ευαίσθητος | Alessandro Quadretti (84’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 

9 μ.μ. Μάνα μου καπνοφύτισσα/ My Mother the Tobacco Grower

Στάθης Γαλαζούλας (21’)

 

9.30 μ.μ. Love like Live/ Canto a la vita / Ύμνος στη ζωή | Nathalie Rossetti & Turi Finocchiaro (61)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία των σκηνοθετών

 

ΠΕΜΠΤΗ 1 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

5 μ.μ. Thou Art Dublin | Camille Wainer (56’)

 

6 μ.μ. Sandmen / Άνθρωποι της άμμου | Tal Amiran (15’)

 

6.20 μ.μ. Koropa | Laura Henno (19’)

 

6.45 μ.μ. The airport of disillusions / Το αεροδρόμιο των ψευδαισθήσεων | Olivia Dehez και Άννα Ψαρουδάκη (25’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία των σκηνοθετών

 

7.15 μ.μ. Απαγορευμένη επίσκεψη | Νίκος Θεοδοσίου (35’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 

«Αμφιθέατρο της Φιλαρμονικής»

8:30 μ.μ. Αλκυονίδες μέρες | Γιώργος Ζέρβας (73’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 

10.00 μ.μ. Θεατρική παράσταση «Η Εβραία» του Μπέρτολτ Μπρεχτ από την Πολιτιστική Αργολική Πρόταση

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

3 μ.μ. Nobody knows my songs / Κανείς δεν γνωρίζει τα τραγούδια μου | Zoran Maslic (91’)

 

5 μ.μ.  Και όμως κινούνται | Άρης Μαλανδράκης (29’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 

5.30 μ.μ. Σινέ Θησείο | Μαρία Ντούζα (52’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία της σκηνοθέτιδος

 

6.30 μ.μ. The wonderfull tapestry of life / Το υπέροχο ταπισερί της ζωής | Lia Beltrami (34’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία της σκηνοθέτιδος

 

7.15 μ.μ. Βραβευμένες ταινίες του  φεστιβάλ Herceg Novi, Μαυροβούνιο

Θα προβληθούν 5 ντοκιμαντέρ μικρού μήκους: «Close Ties» Zofia Kowalewska, «Blurred» Fabio Palmieri, «Initiation» Teboho Edkins, «Keeping Balance» Bernhard Wegner, «Borders» Damjan Kozole.

Παρουσιάζει ο καλλιτεχνικός διευθυντής του φεστιβάλ Vladimir Perovic και ο σκηνοθέτης Damjan Kozole

 

8.30  μ.μ. Πού είσαι Σινγκάλ; | Άγγελος Ράλλης (103’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 3 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

1 μ.μ. Samuel in the Clouds) / Ο Σαμουέλ στα σύννεφα | Pieter Van Eecke (70’)

 

2.15 μ.μ. Rupa’s boutique / Η μπουτίκ της Ρούπα | Glória Halász (60’)

 

3.30 μ.μ. Hell on Earth – The fall Syria and the rise of ISIS / Κόλαση επί της γης: Η πτώση της Συρίας και η άνοδος του ISIS | Sebastian Junger (100’)

 

5.30 μ.μ. Tériade | Σίμος Κορεξονίδης (75’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 

7 μ.μ. Every single day / Κάθε μέρα | Σπύρος Γερούσης (56’)

 

8 μ.μ. Beatbox και αερόφωνα- Νίκος Δημηνάκης | Τζίνα Γεωργιάδου (53’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία της σκηνοθέτιδος

 

9 μ.μ. Ballad of a Righteous Merchant / Η μπαλάντα ενός ενάρετου εμπόρου |

Ηerbert Golder (62’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 

10.15  Συναυλία Beatbox με τον Νίκο Δημηνάκη

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 4 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 

12 μ.μ. 2 Girls / 2 κορίτσια | Marco Speroni (51’)

 

1 μ.μ. Η μεγάλη ουτοπία | Φώτος Λαμπρινός (90’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 

2.45 μ.μ. Zaatari Djinn / To Τζιν της Ζααταρί | Catherine van Campen (90’)

 

4.15 μ.μ. Course of Dostoevsky / Μάθημα Ντοστογιέφσκι | Ekaterina Rusakovich (41’)

 

5 μ.μ. Cementography / Τσιμεντογραφία | Σύλβια Νικολαΐδη (51’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία της σκηνοθέτιδος

 

6 μ.μ. On the track of Robert Van Gulik / Στα ίχνη του Ρόμπερτ βαν Γκούλικ | Robert Rombout (90’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 

8 μ.μ. Aguagrande in crescento | Giovanni Pellegrini (77’)

 

9.30 μ.μ. Scars of Art – Cyprus / Κύπρος: Ουλές της τέχνης | Andrea Palamara & Veronica Astrid Wolff (64’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία των σκηνοθετών

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 5 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

4μ.μ. Good Morning Transnistria / Καλημέρα Υπερδνειστερία | Fabien Greenberg, Bård Kjøge Rønning (52’)

 

5 μ.μ. Feeling of a home | Μιχάλης Καστανίδης, Ηώ Χαβιαρά (26’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία των σκηνοθετών

 

5.30 μ.μ. Inner me | Antonio Spanò (31’)

 

6 μ.μ. Jean | Τζούλια Σπυροπούλου (20’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία της σκηνοθέτιδος

 

6.25 μ.μ. Ως εδώ / That’s it. Nomore! | Νίκος Μεγγρέλης (23’)

 

7 μ.μ. The snake Charmer / Ο γητευτής των φιδιών | Νίνα Μαρία Πασχαλίδου (58’) * Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία της σκηνοθέτιδος

 

8 μ.μ. Το παιδί θαύμα | Γιώργος Παντελεάκης (72’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 

9.30 μ.μ. Shadow World / Ο κόσμος της σκιάς | Johan Grimonprez (90’)

 

ΤΡΙΤΗ 6 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

5 μ.μ.  Dogs of Democracy / Τα σκυλιά της Δημοκρατίας | Μαίρη Ζουρνάζη (57’)

 

6 μ.μ. Drifting Generation / Περιπλανώμενη γενιά | Stella Nikoletta Drossa (93’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία της σκηνοθέτιδος

 

7.45 μ.μ. Μέρες της λίμνης / Days of the Lake | Πανδώρα Μουρίκη (48’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία της σκηνοθέτιδος

 

9 μ.μ. Νέα Ζωή / Harvest in New Life | Αντώνης Κιτσίκης (10’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 

9.10μ.μ. Μοίρα | Νίκος Αναγνωστόπουλος (20’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 

9.30 μ.μ. StringLess/ Στρίγγλες | Άγγελος Κοβότσος (86’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 7 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

4 μ.μ. Touch of an Angel / Το άγγιγμα ενός αγγέλου | Marek Tomasz Pawlowski  (60’)

 

5.30 μ.μ. Village Potemkin | Δομήνικος Ιγνατιάδης (85’)

 

7 μ.μ. Αλέξανδρος Βέλιος: Η τελευταία απόφαση | Αντώνης Τολάκης (56’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 

7.45μ.μ Γιάννης Δενδρινός | Φίλιππος Κουτσαφτής (11’)

* Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 

8.00 μ.μ. Balkan roots | Chris (Rabbitt) & Anthony Fletche (83’)

 

9.30 μ.μ. ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ

 

10.00 Συναυλία με τους «Ευοί Ευάν»

 

 

Share This Post | Μοιραστείτε αυτο το αρθρο

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Mynima Hellas News *